Procedura przyjęcia do DPS

Vademecum dla osób chcących zostać mieszkańcem

Domu Pomocy Społecznej dla przewlekle somatycznie chorych

w Nakle nad Notecią.

Dom Pomocy Społecznej jest jednostką organizacyjną pomocy społecznej i realizuje zadania z zakresu całodobowej opieki instytucjonalnej. DPS zastępuje rodzinę w jej funkcjach opiekuńczych w stosunku do wymagającego całodobowej opieki starszego, chorego lub niepełnosprawnego członka rodziny w sytuacji, w której tej rodziny brak lub nie jest ona w stanie z tej funkcji się wywiązać.

Jeśli jesteś osobą, która z powodu: wieku, choroby lub niepełnosprawności nie może samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, a gmina na terenie której mieszkasz nie jest  w stanie zapewnić dla Ciebie usług opiekuńczych w odpowiednim zakresie i standardzie – możesz ubiegać się o zamieszkanie w Domu Pomocy Społecznej. Umieszczenie w tego typu placówce wymaga zawsze Twojej zgody lub zgody Twojego opiekuna prawnego.

Procedury administracyjne:

 1. Należy złożyć wniosek o skierowanie do domu pomocy społecznej – do ośrodka pomocy społecznej (w gminie, w której mieszkasz).

 2. Następnie w terminie 14 dni od złożenia wniosku pracownik socjalny z ośrodka pomocy społecznej przeprowadzi z Tobą wywiad środowiskowy w miejscu Twojego zamieszkania. W przypadku konieczności umieszczenia w trybie interwencyjnym, pracownik socjalny jest zobowiązany do przeprowadzenia wywiadu niezwłocznie od momentu powzięcia takiej informacji.

 3. Po odpowiednim udokumentowaniu twojej sytuacji (m. in. informacji o stanie zdrowia
  i sytuacji dochodowej), pracownik socjalny przekaże zgromadzoną dokumentacje Kierownikowi Ośrodka Pomocy Społecznej, celem wydania właściwej decyzji.

 4. Prawo do zamieszkania w Domu Pomocy Społecznej uzyskujesz po otrzymaniu decyzji kierującej, decyzji o umieszczeniu oraz decyzji o odpłatności.

 5. O terminie i możliwości zamieszkania w Domu Pomocy Społecznej zawiadamia
  Cię Dyrektor Domu, do którego zostałeś skierowany.

Zasady odpłatności za pobyt w Domu Pomocy Społecznej (DPS):

 1. Odpłatność za pobyt w DPS-ie wynosi 70% Twojego dochodu.

 2. Osobami zobowiązanymi dodatkowo do ponoszenia odpłatności – zgodnie z ustawą – w pierwszej kolejności są: małżonek, zstępni przed wstępnymi.

 3. Wysokość odpłatności za pobyt w DPS-ie od tych osób ustala właściwy ośrodek pomocy społecznej.

 4. W przypadku braku możliwości ponoszenia odpłatności przez osoby wskazane w ustawie, opłatę wnosi właściwa gmina, z której została skierowana osoba.

Masz pytania? Chcesz zobaczyć jak funkcjonuje Nasz Dom?

Zapraszamy do Naszej siedziby!

Dom Pomocy Społecznej w Nakle nad Notecią

ul. Parkowa 8, 89-100 Nakło nad Notecią

tel. 52 386 77 01 lub końcówka 05 / 08 / 10

Szczegółowe informację zawarte są w załączonych niżej dokumentach pdf.

Załączniki

Informacje

Rejestr zmian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>